BIG

ثبت اطلاعات و تاریخچه درمانی افراد جهت تشخیص و پیش‌بینی بیماری به کمک هوش مصنوعی

برای تشخیص بیماری یک فرد، دانش، مهارت و تجربه زیادی موردنیاز است و پزشک برای تشخیص درست و دقیق بیماری باید عواملی چون سن، جنسیت، سوابق بیماری،

 

نتایج آزمایش‌ها، بیماری‌های ارثی، ژن بیمار، سبک زنگی، تغذیه و علائم ظاهرشده بیماری را بررسی کرده و سپس نوع بیماری و روش درمان آن را تشخیص دهد.

 

در موارد بسیاری پزشکان برای تجزیه‌وتحلیل حجم بالای این اطلاعات با مشکل مواجه می‌شوند و یا بخشی از آن‌ها را در هنگام تشخیص بیماری، نادیده می‌گیرند.

 

امروزه سیستم‌هایی توسط کارشناسان هوش مصنوعی درحال‌توسعه است که تمام سوابق پزشکی و خانوادگی افراد در آن ثبت و نگهداری می­شود.

این سیستم در زمان مراجعه افراد به پزشک، تاریخچه پزشکی و درمانی آن‌ها را در اختیار پزشکان و پرستاران قرار می‌دهد و این در درک بیماری و تشخیص درست راه‌حل‌های معالجه افراد، بسیار کارآمد خواهد بود.

شاید این‌یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی و سلامت است که کمک بسیار بالایی به ادامه حیات بشر کرده است چراکه پیش‏بینی بیماری در مراحل اولیه، درمان آن را مؤثرتر، راحت­تر و سریع­تر خواهد کرد.

هوش مصنوعی می‌تواند سوابق پزشکی افراد در طول دوره­های مختلف زندگی، پیش‌زمینه‌های بیماری ارثی، سبک زندگی، تغذیه و ژن افراد را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دهد و بیماری­های احتمالی آینده آن‌ها را پیش‌بینی کند.

۱.۲. کشف مسیرهای درمانی مختلف

 پس از تشخیص نوع بیماری، پزشکان مختلف از روش­های متفاوتی در معالجه افراد کمک می­گیرند. هر یک از این‌ روش­ها، بر روی بیماران مختلف بر اساس عواملی چون شدت بیماری، سن، جنسیت و ژن آن‌ها تأثیرهای گوناگونی خواهد گذاشت.

دانشمندان در سال‌های اخیر از فناوری هوش مصنوعی کمک گرفته و فهرستی از روش‌های درمانی بیماری‌های مختلف، همراه با مزایا و معایب هر روش درمانی، تهیه‌کرده‌اند.

 

این سیستم تمام اطلاعات مربوط به هر فرد را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن‌ها بهترین و مؤثرترین روش درمان بیماری فرد را پیشنهاد می‌دهد.

۱.۳. پردازش تصاویر پزشکی

عکس‌برداری از درون بدن انسان، سبب انقلابی در صنعت پزشکی شد. تصاویر پزشکی، یکی از بهترین روش‌های درک بیماری و کشف محل دقیق آسیب‌دیدگی هستند.

بررسی دقیق و درست این تصاویر، کار ساده‌ای نیست و نیازمند مهارت و تجربه زیاد در کنار دانش پزشکی است.

امروزه با کمک گرفتن از فناوری بینایی ماشین پلتفرم‌هایی توسعه داده‌شده که می‌توانند بسیار سریع و دقیق، تصاویر گرفته‌شده از درون بدن انسان را بررسی کرده و نوع بیماری و محل دقیق آن را تعیین کنند. در این زمینه هرچه تعداد تصاویری که سیستم هوش مصنوعی با آن آموزش‌دیده است بیشتر باشد، دقت سیستم در بررسی تصاویر، بیشتر خواهد شد.

بدون شک، پردازش تصاویر پزشکی به پیش‏بینی بیماری نیز کمک شایان توجهی می‏نماید.

شرکت‌های زیادی مانند شرکت از تصاویر پزشکی برای پیش‌بینی بیماری‌ها استفاده می‌کنند. این شرکت بر اساس تصاویر گرفته‌شده از قلب، گرفتگی رگ‌ و سکته قلبی را پیش‌بینی می‌کند.

No responses yet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/doctorar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/doctorar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309